Image and video hosting by TinyPic

RSS

RSS

Crysis příběh

Na příběhové práce si Crytek najal profesionálního spisovatele, který dostal za úkol napsat hutnou zápletku, pokud možno lepší než předchůdce. Vzhledem k nastíněným skutečnostem bylo zapotřebí začít úplně od píky, a to rovnou výměnou hlavního hrdiny, jenž nyní nese jméno Jake Dunn, nicméně dá se očekávat charakterová podobnost s Jackem Carverem. Nemusíte se tak obávat role suchého dědka :-), Dunn je opět prototypem bezstarostného a lehce ironického hrdiny. Dobrou náladu mu nezkazí ani nový úkol, který dostává od americké armády. Musí v utajení prozkoumat jedno z menších souostroví v Pacifiku, kam dopadl neznámý vesmírný předmět. A vzhledem k tomu, že se podle všeho nejedná o asteroid, začnou se kolem něj motat severní Korejci podporovaní Číňany, což se Amíkům samozřejmě nezamlouvá, takže krom několika vojenských oddílů vysílají také Jakea, který by měl provádět výhradně utajené infiltrace.

Zpočátku poběží vše podle předpokládaného plánu – přes nepřátelské vojáky se prostřílíte a proplížíte k požadovaným kouskům z vesmírného tělesa, přičemž za každý z nich dostanete nějakou tu věcnou odměnu, povětšinou nový kvér, aby se vám do Korejců střílelo ještě o něco pohodlněji. Teď se ale připravte na obrat, který teprve odstartuje to, čím vás chce CryTek dostat do kolen. Těleso z nebes totiž skutečně není žádný asteroid, nýbrž mimozemská loď! A jak už to tak bývá, alieni k nám nepřijeli na čaj o páté, ale mají s námi spíše nekalé plány.

Jelikož pocházejí zřejmě z hodně mrazivého prostředí a chtějí se u nás cítit příjemně, pustí si tu na plné pecky mamutí obdobu sněžného děla, jímž celý, barvami hýřící Pacifik během několika málo minut promění v bizarně zamrzlý kousek světa podobný Aljašce. Původní, optimismus vzbuzující prostředí záhy nabere přísně depresivní kontury, přičemž grafici nám v tomto směru slibují jedinečný zážitek. Už jen pro tu samotnou přeměnu, která neproběhne formou nějaké sekvence, do níž byste nemohli zasahovat. Prostě si budete pobíhat po ostrovech, plnit zadané úkoly a najednou se to stane. Obří proud mrazu ve velkolepé scéně zalije ostrov a vy si přitom můžete chovat zcela libovolně. Třeba hledat úkryt nebo jen němě přihlížet a sledovat velkou rychlostí se měnící klimatické podmínky.

Ve hře ostatně nezažijete vůbec žádné in-game animace, podobné události budou sice naskriptovány, nicméně vy dostanete možnost jim přihlížet z vlastních očí a omezeně reagovat. Hlavní příběh by měl sice běžet lineárně, nicméně autoři dávají velký prostor znovuhratelnosti prostřednictvím dějových odboček, které mohou pokaždé probíhat úplně jinak.

Každému bude asi jasné, že ve světle nových událostí musí jít původní konflikt s Korejci stranou. Armády se tak oficiálně spolčí proti nepříteli. Nemyslete si ale, že samotné postavy vaše činy zapomenou. Kupříkladu korejský generál vám ani v době ledové nebude příliš ochotně nápomocen, když jste mu ještě za tepla masakrovali vojáky. Pak se nemůžete divit, že z něj nedostanete důležité informace nebo výzbroj. Ale pokud jste své předchozí cíle plnili nenásilně nebo aspoň z neprokazatelného úkrytu, bude ten samý člověk mnohem vlídnější. Na paměť a vůbec reakce všech postav se vyplatí dát si dobrý pozor. Hra bere v potaz veškeré vaše činy – pokud se vám například na jednom místě podaří efektním způsobem zlikvidovat partičku mimozemšťanů, můžete se o pár set metrů dál těšit z pochvaly od NPC mladíka. Čeká vás i spolupráce s parťáky – ostatně vojáků je na ostrovech habaděj, nicméně každý z nich zodpovídá sám za sebe, takže žádné rozkazy nečekejte. Pokud na ně ale nedáte trochu pozor, rychle vám pomřou a v dalších misích se s jejich pomocí budete muset rozloučit, žádné nahrazování jako v Call of Duty 2.

Posledni komentare
20.06.2011 00:00:12: Moooooc pěkný článeček, 10/10 ;) pelce nahoru, chválím